Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zásady zdravé výživy

27. 11. 2005

Kromě základního grafického doporučení lze formulovat několik slovních odporučení, která zdůrazňují hlavní zásady:

  • Obilniny jako základ: Základem každodenní stravy jsou výrobky z obilnin (spodní patro pyramidy). Snažte se konzumovat především ty, které mají nízký glykemický index, tedy tmavý chléb a pečivo a těstoviny. Naopak omezte bílé pečivo, sladké pečivo a zejména různé oplatky a sušenky, kde je problematický nejen glykemický index, ale také použitý tuk.
  • Co nejvíce zeleniny a ovoce: Snažte se konzumovat co nejvíce zeleniny a ovoce, každý den alespoň 500 g celkem. Ke každému dennímu jídlu jezte porci zeleniny nebo ovoce. To je nejlepší a nejúčinnější zdroj vitamínů a dalších ochranných látek pro dobré zdraví a prevenci nemocí, mnohem účinnější než jakékoliv potravinové doplňky v tabletách či jiné formě.
  • Energie jen kolik potřebujete: Přijímejte jen přiměřené množství energie. Přiměřené je takové, při kterém se vaše váha podle hodnoty BMI udržuje v rozmezí  20-25 kg/m2.
  • ·         Maso s mírou – a vhodné druhy: Konzumujte jen uměřeně tzv. červeného masa (vepřové, hovězí, skopové, zvěřina). Uměřeně znamená v průměru méně než jedna porce denně. Naopak jezte pravidelně ryby, několikrát týdně. Místo červeného masa spíše volte drůbež. Velmi omezte konzum salámů, párků a podobných uzenin.
  • ·         Mléčné výrobky také:  Pro dobré zdraví jsou důležité rovněž mléčné výrobky. Je vhodné ale vybírat ty s nižším obsahem tuku a zakysané s prospěšnými probiotickými kulturami.
  • ·         Tuky ano, ale velmi záleží jaké: Snažte se uvažovat o zastoupení tuků ve vaší stravě. Důležité není ani tak celkové množství, ale hlavně jejich složení. Převažovat by měly rostlinné oleje (jako součást zeleninových salátů), a tuky obsažené v rybách. Naopak příjem je vhodné velmi omezit u nasycených tuků, které jsou obsaženy v mase a masných výrobcích a ve vysokotučných mléčných výrobcích, rovněž však v některém pečivu. Dejte si pozor na částečně ztužené tuky. Žádejte informaci o jejich obsahu v potravinářských výrobcích. Ani pojem rostlinný tuk na obalu potravin nemusí znamenat nějakou výhodu!


Obrazek

V průběhu dne pijte dostatečné množství tekutin, aspoň 2 litry denně. Vhodné jsou různé druhy čaje (neslazené), neslazené minerálky, neslazené přírodní džusy.

 

 

Autor: Kačka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pomocníci

(Petra, 20. 3. 2008 18:20)

Firma Sunkins,a.s. se zabývá zdravým životním stylem A to do takové míry, že všechny výrobky jsou připravovány bez chemie, jsou BIO
www.sunkins.cz Pro více informací nebo zájem kontakt:
peetoole@seznam.cz

Dobrý nápad

(Dominika, 11. 3. 2008 14:05)

Ahoj! chtěla jsem ti říct že to jedobry napad a je to super stranka!

ZLEPŠETE SVÉ ZDRAVÍ !!!

(Michal, 26. 1. 2008 0:29)

99 % zdravotních problémů je způsobeno nedostatečnou imunitou organismu nebo zanesením organismu škodlivinami z potravy, ovzduší, kouření, léků, chemicky vyrobených vitamínů a potravinových doplňků, pracích a čistících prostředků používaných v domácnosti. To obojí se dá úspěšně napravit.
Organismus většiny lidí potřebuje nejdříve detoxikovat a potom podpořit imunitní systém.
Potřebujete odstranit z těla léty nahromaděné škodlivé látky, které vám poškozují nejrůznější orgány a tkáně, brání jejich správné funkci, a kterých se organismus běžným metabolismem nedokáže sám zbavit a které brání účinné léčbě i vstřebávání živin.
Pak teprve bude vaše tělo schopno přijímat odpovídající specifickou léčbu a také bude schopno přijímat a využít všechny důležité živiny, které dnes váš trávicí trakt není schopen vůbec vstřebat, a tak odcházejí bez užitku z těla ven a škodliviny se naopak do těla vstřebávají. Pak budete zdravější a budete mít víc energie.
Jak na to, vám poradí odborníci na: info (tečka) harmonie (zavináč) volny (tečka) cz

Nenadelas nic

(Cap Town, 8. 1. 2008 10:12)

Sem husty reper ne jen si delam kozy sem totalni vymaz

vavrovic

(linda, 8. 1. 2008 10:10)

pepicek je reper

ale hovno

(Capy Hnizdo, 8. 1. 2008 10:10)

Cap szwarc je totali magor a cap k tomu

szwar

(mirek, 8. 1. 2008 10:09)

udelej me bejby ale pero

jooooooooooooooooooo

(Vendula Durcikova, 8. 1. 2008 10:08)

A mislis si ze si drsnak co vole

HJFSFVSHJHJF

(DJ-SKERO, 8. 1. 2008 10:08)

SZWARC JE ČÁPPPPPPPPPPPPPPPPP

Supeeeeeeeeeeer

(Pica Joe, 8. 1. 2008 10:06)

to je cely na kokot

kurvy

(čoud, 8. 1. 2008 10:04)

hahaha s tim dete do prdele a piči

mooc pěkne

(NIKI, 15. 10. 2007 20:05)

mas to tu fakt bomba jako ukol do skoly s toho musi řídu trefit pepka!DIKES

je to tu super

(Katule, 31. 5. 2007 18:40)

je to tu fakt dobrý a taky jsem si něco vypsala do školy...

Chcete zhubnout?

(Miloš, 29. 5. 2007 15:43)

Dobrý den, rád bych Vám představil nové a odskoušené produkty pro snížení tělesné
hmotnosti a nahrazení plnohodnotného jídla, také podporované doktorem Ondřejem Nývltem
který pracoval na pooperačním oddělení na kardiochirurgii v IKEMU. Zejména bych zmínil
produkt "Family In"...jedná se o jídlo(nápoj) který lze přidávat do různých pokrmů, je to
zdravé jídlo s vyváženým složením bílkovin,sacharidů a ideálními denními doporučenými
dávkami vitamínů a minerálů s oceněnou složkou pinnoThin pro omezení chuti na sladké.
Jde o produkty se zaměřením na BIO a přírodní složky...pro více informací a v případě
zájmu pište na
email- Kotyza.Milos@seznam.cz

moc pěkný

(huhlaja, 27. 5. 2007 18:58)

přesně toto se mi hodí moc do školy máš u mě veliký plus

Krásný..!!!!!

(Míša, 20. 5. 2007 9:45)

Moooc ti děkuju přesně díky tomuhle sem dostala jedničku...mooc ti děkuju máš to tu hezký...!!!

Hezký

(Linda, 14. 5. 2007 20:32)

KOneně sem něco našla,fakt nejvícz děkuju mas to tu dobry,to sem potřebovala do školy;)

dotaz

(Aneta, 6. 4. 2007 11:42)

Jen jsem se chtěla zeptat jestli brambůrky jsou hodně škodlivé když si je dám jednou za čas.

dddvdv

(vddv, 26. 3. 2007 8:38)

Upee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:PUpee ako trapnyy...:P

safa

(fsfsa, 26. 3. 2007 8:37)

Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!Ty si určitě obézní!